(Nie)samotność w sieci – jak radzić sobie ze społeczną kwarantanną?

„Co za czasy? Z ludźmi się spotykać nie wolno”- westchnęła ze smutkiem moja 82-letnia mama. Ten czas społecznej kwarantanny jest trudny nie tylko dla osób starszych. Większość z nas rozumie i popiera zasadność takiego postępowania, ale to tylko częściowo pomaga nam radzić sobie z uczuciami, które się pojawiają w tej niecodziennej sytuacji. Pozostawanie w „czterech ścianach” w samotności lub w towarzystwie niewielkiej grupki tych samych osób, ma wpływ na nasz stan emocjonalny.

Internet pełen jest dowcipów o tym, jak wyobrażamy sobie ciągłe przebywanie z najbliższymi: „wspaniale jest być w końcu cały czas razem”, a jaka jest realność – rozczarowanie, złość. Okazuje się, że izolacja społeczna, zamknięcie w przestrzeni mieszkania z najbliższymi, nie jest wyłącznie sielanką. Konieczność pogodzenia różnych ról: zawodowej – praca zdalna z domu, rodzicielskiej – opieka nad dziećmi, pomoc przy nauce, przysparza niejednemu z nas mnóstwo problemów. A to wszystko na ograniczonej powierzchni naszych domów, czy mieszkań. Z partnerem/partnerką, żoną/mężem tak intensywnie na co dzień jesteśmy tylko podczas urlopu, a przecież to nie urlop, i nie w pięknych okolicznościach przyrody. Dzieci i ich potrzeby bombardują nas 24 godziny na dobę. Jak to wszystko pogodzić, jak wytrzymać? Dodatkowo brakuje nam bezpośrednich kontaktów z dalszą rodziną, z przyjaciółmi i znajomymi. Możliwość kontaktu z osobami z zewnątrz, spoza najbliższego kręgu, jest nam bardzo potrzebna.

Ma wiele funkcji – lustra, źródła nowych informacji na temat funkcjonowania w różnych sytuacjach, urealniania wewnętrznych wyobrażeń na temat świata itp. Jest też swego rodzaju wentylem bezpieczeństwa – daje szansę na wyjście z intensywnych relacji z bliskimi, rozładowanie trudnych emocji.

Ostatni czas jest zupełną nowością dla nas wszystkich, więc stwarza okazję do uczenia się nowych rzeczy. To szansa na rozwój i poznawanie swoich mocnych i słabych stron oraz  zdobywania nowych umiejętności. Taką ważną umiejętnością w czasie kwarantanny jest korzystanie w szerszym zakresie ze zdobyczy nowych technologii służących do komunikowania się na odległość.

Rada na czas niezbędnej z powodu epidemii izolacji – kontaktujcie się z dalszą rodziną, przyjaciółmi, sąsiadami. Skoro nie można osobiście, to online. Naszym odkryciem ostatnich dni jest to, że istnieje bardzo wiele komunikatorów, które pozwolą Wam zorganizować całkiem liczne spotkanie towarzyskie. Rozmawiajcie ze znajomymi, z bliższą i dalszą rodziną. Telefony pozwalają na rozmowę np. przez Skype, WhatsApp i Messenger – możecie się zobaczyć, dołączyć inne osoby. Jest wiele aplikacji komputerowych, które dają możliwość spotkania  osób przebywających w różnych miejscach – poza Skype może to być Hangouts, Zoom, Whereby. Dobrze jest móc nie tylko się usłyszeć, ale i zobaczyć.

 

Bądźmy razem, to nas wzmocni!