Wskazówki …

Ważne jest to, że w sytuacji zagrożenia jesteście razem i w naturalny sposób, dziecko zawierza Tobie i zdobywa ufność, że wszystko będzie dobrze. Ty jesteś jego bezpiecznym środowiskiem.

 

Rodzicu podejmij temat. Nie bój się pytać i rozmawiać wprost o tym, co się dzieje, co Twoje dziecko czuje i przeżywa. Ważne, aby dziecko wiedziało, że jesteś gotowy o tym rozmawiać, że może w każdej chwili przyjść i opowiedzieć o swoich uczuciach i myślach. Słuchaj uważnie tego co mówi Twoje dziecko. Ono swoimi własnymi słowami opowie to, co czuje i myśli.

 

Chroń dziecko przed nadmiernym oglądaniem telewizji i słuchaniem wiadomości. Tego typu działania mogą wywoływać nadmierny lęk i napięcie.

 

Pamiętaj, Twój spokój i radzenie sobie z tą sytuacją – to spokój i sposób radzenia sobie Twojego dziecka. Ono uważnie Cię obserwuje. Jeśli sam jesteś zaniepokojony-porozmawiaj z kimś bliskim, poradź się specjalisty, znajdź ukojenie w codziennych czynnościach.

 

Humor to dobry mechanizm obronny każdego człowieka. Dostrzegaj zabawne strony bycia w kwarantannie, kiedy jest to możliwe. Tzw. „głupawki” jakie mogą pojawiać się u Twojego dziecka to nie ignorancja sytuacji i brak powagi, ale wręcz przeciwnie, to dobry i konstruktywny sposób wyrażania emocji i myśli przez zachowanie.

 

Ważny jest porządek dnia. Ustal go z dzieckiem. W tym, konkretne zadania w domu, np. czas na naukę, czas na wspólną i samodzielną zabawę, gry planszowe oraz czas na rytuały wieczorne (te co zawsze i nowe). Dzieci będą się czuły bezpieczniej i łatwiej będzie unikać konfliktów, jeśli będą ustalone jasne zasady i rytm dnia. Możecie stworzyć razem plan dnia na czas kwarantanny, przykładowo: weź duży arkusz papieru, rozpisz ważne i istotne godziny, następnie zobrazujcie dalej, co będzie się działo w tym czasie – poprzez pokolorowanie, narysowanie czy wyklejenie z gazet. Hasła powinny być krótkie: np. czas wspólnej zabawy, czas posiłku, czas odpoczynku, rysowanie na dywanie itp.

 

W środku dnia warto też stworzyć powtarzalne działanie całej rodziny, najlepiej o określonej porze- czyli rytuał, np.

  • rytuał wspólne rysowanie: w czystym zeszycie lub na połączonych kartkach, codziennie rysujemy coś, a potem tworzymy historię do tego, albo opowiadamy, co narysowaliśmy. To będzie pamiątka z czasu kwarantanny, dobrze ją przechować.  Działanie może być w dwóch wersjach:

a) dzieci rysują, a rodzice zapisują co się zdarzyło na rysunku,

b) każdy członek rodziny rysuje i wspólnie sobie opowiadają co narysowali, można odgadywać, co kto narysował.

  • rytuał rodzinna gra planszowa: dzieci wspólnie z rodzicami tworzą grę planszową, robiąc planszę, poszczególne pola, początek i koniec gry, czasem też figury pionków. Ważne jest, żeby wybrać tytuł gry, np. „Jak Smok Wawelski pokonał wirusa” albo inny, wybrany przez rodzinę. W grze muszą się znaleźć dobre i złe przygody oraz eliksiry, które ratują przed konsekwencjami złej przygody.
  • rytuał wspólne gotowanie-kotłowanie: może to być danie, które przygotuje rodzic razem z dzieckiem, np. naleśniki, zupkę czy zapiekankę. Ważne, żeby była to potrawa, w czymś niezwykła, przykładowo naleśniki z czekoladowymi buziami różnych uczuć albo zupa z wyjątkowymi kształtami składników, wkrojonych razem do środka. Tworząc ciągłość tego rytuału można gotować danie z kwarantanny na każdy dzień, w ten sposób powstanie jadłospis z czasu kwarantanny. Przygotowane potrawy można potem sfotografować/narysować i przygotować z nich książkę kucharską. Rytuał ten da dzieciom poczucie sprawczości i pozwoli nabyć nową umiejętność.

Wieczór to szczególna pora dnia, dobrze jest zakończyć go wspólnym, wyciszającym spotkaniem. Być może warto wprowadzić na ten czas coś nowego, co pozwoli symbolicznie opracować przeżywane w ciągu dnia zdarzenia. Nasze propozycje rytuałów wieczornych to:

  • bajka lub baśń oglądana co wieczór, odcinek po odcinku (pomaga zachować ciągłość i przewidywalność w sytuacji trudnej)
  • bajka lub historia czytana rozdział po rozdziale.

 

Życzymy Państwu, by mimo trudności i niepokojów, był to w Waszych domach dobry i owocny czas. Mamy nadzieję, że pomogą w tym wskazówki od nas.