... na czas rozstania zapraszam Was do wspólnego zadania

Drogi wychowawco na czas rozstania zapraszam Was (Ciebie i dzieci) do wspólnego zadania, rytuału, który połączy Ciebie i dzieci we wspólnym działaniu. Będzie to „kwarantanka klasowa”. Dzieci są proszone w liście od Ciebie o wykonanie zadania a następnie wysyłają do Ciebie swoją pracę. Pamiętaj żeby zaznaczyć, że wszystkie pomysły są mile widziane a najlepiej jak dziecko podzieli się tym, co pierwsze przyszło mu do głowy… Po otrzymaniu prac Twoim zadaniem będzie połączyć wszystko w całość. 

Łączenie wszystkiego w całość polega na stworzeniu plakatu lub prezentacji. Oczywiście można to zrobić dowolnie: wydrukować rysunki dzieci i przykleić je na dużym arkuszu; można wkleić wysłane zdjęcia do jednego pliku Word, można też zrobić prezentację w Power Point.  Ważne aby umieścić każdy rysunek/każde słowo wszystkich dzieci. Następnie wysyłasz plakat/prezentację dzieciom do obejrzenia. Mogą one wtedy rozpoznać swój wpis oraz odnaleźć wpis/rysunek swoich kolegów. I tak tydzień po tygodniu. W ten sposób tworzy się rytuał klasowy. 

Z tych wszystkich prac powstanie wspólna księga Waszej klasy, kwarantanka klasowa, do której będziecie mogli zaglądać po powrocie do szkoły. Kiedy powstanie księga, wspólnie będziecie mogli nadać jej tytuł. Będzie to swego rodzaju kronika upamiętniająca „czasy zarazy”. Może się wydawać że wymaga to dużo pracy ale pamiętaj że księga nie musi być piękna i doskonała. Ważne aby odnalazło się w niej każde dziecko. Zadania dla dzieci niech będą pojedyncze i krótkie. Ta praca na pewno zaowocuje! 

Propozycja listu do dzieci od wychowawcy

Drogie dzieci na czas rozstania zapraszam Was do wspólnego zadania…

Zadanie nazywa się „Kwarantanka Klasowa” i polega na tworzeniu według określonej instrukcji wspólnej Pracy od Poniedziałku do Piątku. 

W każdy poniedziałek napiszę do Was jeden temat i Waszym zadaniem będzie odpowiedzieć na pytanie, dokończyć zdanie lub wykonać rysunek. Ja natomiast zrobię z tego Plakat w piątek i wyślę wam do obejrzenia pracę całej klasy.  

Kiedy spotkamy się znowu w klasie to połączymy wszystkie plakaty tak aby powstała z tego nasza książka klasowa pt. „Pamiątka z czasu rozstania”. Potrzebuję tutaj pomocy Twojego rodzica aby wysłał do mnie Twoją pracę. Poproś rodzica aby wysłał mi mailem twoją „Kwarantankę Klasową ”, ja również ich o to poproszę. 

To co? Jesteście gotowi? Zadanie będzie wysłane w każdy poniedziałek i będzie miało nazwę Kwarantanka Klasowa. Nie wymaga dużo czasu a zrobienie tego wspólnymi siłami  może okazać się cenną pamiątką. 

Kwarantanki na kolejne tygodnie

Poniżej przedstawiamy pewne propozycje, z których możesz skorzystać planując kwarantanki na kolejne tygodnie. Staraj się dobierać i modyfikować zadania w sposób adekwatny do wieku dzieci.

Stwórzmy listę obecności. Swoim ulubionym kolorem napisz swoje imię. Możesz pisać drukowanymi literami i wykolorować środek ulubionym kolorem.

oraz dla chętnych:

Dokończ zdania

Kwarantanna to…   

Najbardziej lubię…    

Często myślę o…

Stworzymy Portret Naszej Klasy. Narysuj siebie.

lub

Dokończ zdania 

Gdybym był/a rośliną to chciałabym/chciałbym być….

Gdybym był/a zwierzęciem to chciałabym/chciałbym być….

Gdybym był/a  figurą to chciałabym/chciałbym być….

Stwórzmy Portret Naszej Klasy pod postaciami zwierząt. Narysuj siebie zaczarowanego w zwierzę.

lub

Dokończ zdania:

Gdybym był/a owocem to chciałabym/chciałbym być….

Gdybym był/a książką to chciałabym/chciałbym być….

Gdybym był/a  słowem to chciałabym/chciałbym być….

Nasze zabawki. Narysuj swoją ulubioną zabawkę.

lub

Cztery kąty. Dokończ zdania.

Zabawa to…

Moją ulubioną zabawą jest….

Najczęściej bawię się z…

W zabawie nie lubię kiedy…

Znajdź argument za i przeciw

1. Kwarantanna powinna się skończyć

Jestem za ponieważ…

Jestem przeciw ponieważ…

2. Dzieci powinny chodzić do szkoły

Jestem za ponieważ…

Jestem przeciw ponieważ…

3.Dzieci powinny jeść tyle słodyczy ile chcą…

Jestem za ponieważ …

Jestem przeciw ponieważ …

 

Jedna chwilka uczuć kilka…

Smutno mi gdy …

Czuję radość gdy …

Złoszczę się kiedy ..

Coś niespodziewanego co mi się wydarzyło to…

Jedna chwilka uczuć kilka

Tęsknie za…

Boję się…

Wstydzę się…

Coś miłego co mnie spotkała w zeszłym tygodniu…

Niedokończone zdania

Lubię inne dzieci, bo…

Inne dzieci mogą mnie lubić…

Jestem dobrym kolegą/koleżanką, ponieważ…

Przyjaciel to ktoś…