Wskazówki …

 1. Ważne jest to, że w sytuacji zagrożenia jesteście razem i w naturalny sposób, dziecko zawierza Tobie i zdobywa ufność, że wszystko będzie dobrze. Ty jesteś jego bezpiecznym środowiskiem.
 2. Rodzicu podejmij temat. Nie bój się pytać i rozmawiać wprost o tym, co się dzieje, co Twoje dziecko czuje i przeżywa. Ważne, aby dziecko wiedziało, że jesteś gotowy o tym rozmawiać, że może w każdej chwili przyjść i opowiedzieć o swoich uczuciach i myślach. Słuchaj uważnie tego co mówi Twoje dziecko. Ono swoimi własnymi słowami opowie to, co czuje i myśli. 
 3. Chroń dziecko przed nadmiernym oglądaniem telewizji i słuchaniem wiadomości. Tego typu działania mogą wywoływać nadmierny lęk i napięcie.
 4. Pamiętaj, Twój spokój i radzenie sobie z tą sytuacją – to spokój i sposób radzenia sobie Twojego dziecka. Ono uważnie Cię obserwuje. Jeśli sam jesteś zaniepokojony-porozmawiaj z kimś bliskim, poradź się specjalisty, znajdź ukojenie w codziennych czynnościach. 
 5. Humor to dobry mechanizm obronny każdego człowieka. Dostrzegaj zabawne strony bycia w kwarantannie, kiedy jest to możliwe. Tzw. „głupawki” jakie mogą pojawiać się u Twojego dziecka to nie ignorancja sytuacji i brak powagi, ale wręcz przeciwnie, to dobry i konstruktywny sposób wyrażania emocji i myśli przez zachowanie. 
 6. Ważny jest porządek dnia. Ustal go z dzieckiem. W tym, konkretne zadania w domu, np. czas na naukę, czas na wspólną i samodzielną zabawę, gry planszowe oraz czas na rytuały wieczorne (te co zawsze i nowe). Dzieci będą się czuły bezpieczniej i łatwiej będzie unikać konfliktów, jeśli będą ustalone jasne zasady i rytm dnia. Możecie stworzyć razem plan dnia na czas kwarantanny, przykładowo: weź duży arkusz papieru, rozpisz ważne i istotne godziny, następnie zobrazujcie dalej, co będzie się działo w tym czasie – poprzez pokolorowanie, narysowanie czy wyklejenie z gazet. Hasła powinny być krótkie: np. czas wspólnej zabawy, czas posiłku, czas odpoczynku, rysowanie na dywanie itp. 
 7. W środku dnia warto też stworzyć powtarzalne działanie całej rodziny, najlepiej o określonej porze- czyli rytuał, np. 
 • rytuał wspólne rysowanie: w czystym zeszycie lub na połączonych kartkach, codziennie rysujemy coś, a potem tworzymy historię do tego, albo opowiadamy, co narysowaliśmy. To będzie pamiątka z czasu kwarantanny, dobrze ją przechować.  Działanie może być w dwóch wersjach:

a) dzieci rysują, a rodzice zapisują co się zdarzyło na rysunku,

b) każdy członek rodziny rysuje i wspólnie sobie opowiadają co narysowali, można odgadywać, co kto narysował.

 • rytuał rodzinna gra planszowa: dzieci wspólnie z rodzicami tworzą grę planszową, robiąc planszę, poszczególne pola, początek i koniec gry, czasem też figury pionków. Ważne jest, żeby wybrać tytuł gry, np. „Jak Smok Wawelski pokonał wirusa” albo inny, wybrany przez rodzinę. W grze muszą się znaleźć dobre i złe przygody oraz eliksiry, które ratują przed konsekwencjami złej przygody. 
 • rytuał wspólne gotowanie-kotłowanie: może to być danie, które przygotuje rodzic razem z dzieckiem, np. naleśniki, zupkę czy zapiekankę. Ważne, żeby była to potrawa, w czymś niezwykła, przykładowo naleśniki z czekoladowymi buziami różnych uczuć albo zupa z wyjątkowymi kształtami składników, wkrojonych razem do środka. Tworząc ciągłość tego rytuału można gotować danie z kwarantanny na każdy dzień, w ten sposób powstanie jadłospis z czasu kwarantanny. Przygotowane potrawy można potem sfotografować/narysować i przygotować z nich książkę kucharską. Rytuał ten da dzieciom poczucie sprawczości i pozwoli nabyć nową umiejętność. 

8. Wieczór to szczególna pora dnia, dobrze jest zakończyć go wspólnym, wyciszającym spotkaniem. Być może warto wprowadzić na ten czas coś nowego, co pozwoli symbolicznie opracować przeżywane w ciągu dnia zdarzenia. Nasze propozycje rytuałów wieczornych to: 

 • bajka lub baśń oglądana co wieczór, odcinek po odcinku (pomaga zachować ciągłość i przewidywalność w sytuacji trudnej)
 • bajka lub historia czytana rozdział po rozdziale. 

Życzymy Państwu, by mimo trudności i niepokojów, był to w Waszych domach dobry i owocny czas. Mamy nadzieję, że pomogą w tym wskazówki od nas.